Nowe zajęcia dla dzieci, świetlica twórcza dla młodzieży, kobiece spotkania – to tylko część z licznych propozycji Ośrodka Kultury w Sejnach. Instytucja przeszła nie tylko metamorfozę zewnętrzną. Zmienia się też koncepcja jej funkcjonowania. Mieszkańcy będą mieli większy wpływ na prowadzone tam działania.
Chociaż remont jeszcze się nie zakończył, to sejneński Ośrodek Kultury już może działać w swojej siedzibie. Ruszyły zajęcia na sali tanecznej. W październiku rozpoczną się warsztaty plastyczne, ceramiczne i wokalne, a także gry RPG. Dzieci będą mogły też nauczyć się tańców ludowych i gry w szachy. Działa też kino. A na tym nie koniec.
Inicjatywy mieszkańców
– Mam zamiar zmienić styl Ośrodka z biernego przekazu odbiorcom do oddolnych inicjatyw – mówi Dorian Krause, dyrektor OK. Taką inicjatywą była np. „Good Vibes” – noc Dj-ów, zorganizowana na „łąkach biskupich” pod koniec sierpnia. Jej pomysłodawcą był sejnianin, Marcin Sobieraj, na co dzień zajmujący się mechaniką pojazdową.
– Marcin zebrał sponsorów, zaprosił Dj-ów. My stworzyliśmy mu warunki, daliśmy mu narzędzia. On to poskładał. I to jest inicjatywa oddolna – mówi dyrektor sejneńskiego ośrodka. Impreza, mimo że nie była szeroko promowana, zgromadziła około 700 osób. – To pokazało, jak potrzeba ludziom rozrywki – podkreśla Dorian Krause i zapowiada drugą edycję wydarzenia, być może już w październiku.
Kultura jest kobietą
Nowością będą spotkania dla kobiet. – Chciałbym, aby to był seans filmowy poprzedzony jakimiś wykładami – mówi dyrektor OK Dorian Krause. Spotkania mogłyby być także okazją do prezentacji lokalnych, kobiecych biznesów – firm prowadzonych przez kobiety lub z ofertą skierowaną do kobiet.
– Dobrze, żeby była kosmetyczka, masaże, sprzedaż ciuchów… – wymienia dyrektor. Firm prowadzonych przez kobiety jest w naszej okolicy więcej, to także agencje reklamy, profesjonalne studia fotograficzne, lokale gastronomiczne i in. Planowane przedsięwzięcie ma szansę stać się czymś zupełnie wyjątkowym.
Miejsce przyjazne młodzieży
Uczniowie szkół średnich w naszym mieście nie mają swojego miejsca spotkań poza placówkami oświatowymi. Ośrodek Kultury chce odpowiedzieć na ten dotkliwy brak. – Chcemy zainwestować w sprzęty, które przyciągną młodzież – zdradza dyrektor. Jego założeniem jest najpierw: przyciągnięcie młodzieży, aby później zachęcić te osoby do innych, twórczych zajęć.
– Chcemy zrobić tu tzw. chill room, gdzie można przyjść, zaparzyć sobie herbatę, posiedzieć, odpocząć, odrobić lekcje, obejrzeć telewizję, pograć na konsoli… – Jeżeli będą chcieli „strzelić” na ścianie jakieś super graffiti, to im pozwolimy – opisuje Dorian Krause. Dyrektor chce pozyskać pieniądze na taką twórczą świetlicę z programu „Równać szanse”.
– Dobrze, żeby ośrodek kultury mógł być postrzegany jako: mogę tam przyjść i nikt mnie nie wygoni – mówi dyrektor i przypomina, że kiedyś Ośrodek był właśnie takim miejscem. Warto do tego wrócić.
Kino zagadka powróci bogatsze
Po remoncie podłogi na korytarzu wróci też jedno z ulubionych przez sejnian działań – „Kino zagadka”, czyli bezpłatne pokazy filmowe. Dla dorosłych w soboty o godz. 20.00, dla dzieci jako niedzielne poranki filmowe, o godzinie 11.00. Po seansie na dzieci będą czekały jeszcze dodatkowe atrakcje.
– Chcemy po filmie robić krótkie warsztaty rękodzieła, nawiązujące do tematyki obejrzanego filmu. Powstające w ten sposób prace dzieci będą zabierały ze sobą. Każdy będzie z czymś wychodził – mówi dyrektor. – Chodzi o to, żeby pokazać, że tutaj jest fajnie, że da się zrobić ciekawe rzeczy – podsumowuje Dorian Krause.
Ponadto dyrektor zapowiada jeszcze szereg niespodzianek. Część z planowanych wydarzeń jest uzależniona od zakończenia remontu Ośrodka. Finał prac przewidziano na grudzień br. Otwarcie nowego skrzydła ma pozwolić na uruchomienie kolejnych, bardzo ciekawych projektów.