Region i rodzina to najważniejsze hasła w kolejnej odsłonie projektu Fundacji Pogranicze. Sejneńska Akademia Artystyczna ma łączyć we wspólnych działaniach wszystkie pokolenia. Do prowadzenia programu zaproszeni zostali artyści zarówno z Sejn, jak i z całej Polski.
Sejneńska Akademia Artystyczna jest kontynuacją wieloletniej współpracy Fundacji Pogranicze z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach i Puńsku, prowadzonym przez Jerzego Nazaruka. Przedsięwzięcie skupia się na powiązaniach regionu Sejneńszczyzny – jego historii, kultury i tematu pogranicza – z dziejami żyjących tu rodzin.
Jak podaje Bożena Szroeder, koordynatorka projektu, temat regionu i rodziny zgłębiają Pracownie: Sztuki, Filmu, Muzyki, Opowieści o Sąsiadach oraz Książki Artystycznej. Program Akademii dopełniają podróże do ważnych dla każdej Pracowni miejsc i instytucji. Jej uczestnicy odwiedzają muzea, filharmonie i teatry.
– Akademia jest okazją do aktywizowania osób starszych w życiu społecznym, kulturalnym i ich dalszego rozwoju – podkreśla koordynatorka projektu. Istotny element przedsięwzięcia to włączenie we wspólne działania rodzin seniorów – ich dzieci i wnuków.
Efektem projektu będą rodzinne opowieści, książki, prace plastyczne i filmowe. Akademia zakończy się wystawą prac uczestników, pokazem dokumentacji oraz koncertem.
Do programu, oprócz studentów UTW zaproszeni zostali też starsi mieszkańcy wiosek leżących w sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
Projekt Fundacji Pogranicze we współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach i Uniwersytetem III Wieku w Sejnach z filią w Puńsku dofinansowany jest z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Edukacja Kulturalna.
Foto: pogranicze.sejny.pl